poniedziałek, 3 grudnia 2012

Jak zrobić maskotkę

Maskotki domowej roboty

Maskotki domowej roboty mogą być pełne uroku i dobrej energii. Wykonując je, wkładamy w nie serce i siebie samą - dobieramy materiał,  kształt, ozdoby, kolory. To, co otrzymujemy w efekcie końcowym jest w pełni naszym dziełem i czymś bardzo osobistym! Można w ten sposób sprawić radość swojemu dziecku, podarować maskotkę komuś bliskiemu lub zrobić dekoracje mieszkania. Zaczęłam polować na przytulne milutkie tkaniny, żeby zrobić jak najmilsze maskotki i mam z tego prawdziwą radość :)

Jak zrobić maskotkę i z czego?

Dobrze sprawdzą się materiały miłe w dotyku: pluszowe, futerkowe, polarowe, wełniane, ale także satynowe i atłasowe (efekt bardziej elegancki).

1. Rysujemy na papierze kształt maskotki lub odrysowujemy gotowy szablon. Wycinamy, aby mieć gotowy kształt maskotki na papierze.

2. Kawałek materiału składamy na pół prawymi stronami do wewnątrz, a następnie przypinamy szpilkami szablon, łapiąc obydwa materiały - dzięki temu materiał spodni nie będzie się przesuwał, a kształt narysujemy tylko z jednej strony.3. Obrysowujemy wzór na materiale, następnie rysujemy linię dookoła w odległości 1 cm od brzegu.

4. Fastrygujemy na brzegu papierowego wykroju.

5. Wycinamy po linii zewnętrznej. Zszywamy na maszynie dokładnie na linii fastrygi. Zostawiamy otwór ok. 4 cm, żeby można było wypełnić wnętrze maskotki.

6. Odcinamy nadmiarowy margines materiału tak, żeby został zapas tylko 5 mm.

7. Przewracamy na prawą stronę, wypełniamy np. kulkami silikonowymi. Dopychamy od wewnątrz wypełniacz w miejsca trudno dostępne - uszy, ogon, nogi.

8. Zaszywamy otwór, dobrze jest zostawić go w miejscu mało widocznym, np. na dole, w nodze maskotki. Staramy się zrobić to dyskretnym krytym szwem; zszywamy ręcznie.

9. Na końcu przyszywamy oczy maskotce, przebijając igłą z nitką miejsce na oczy na wylot. Jeśli chcemy maskotkę udekorować wyszywaniem lub koronką musimy to zrobić na samym początku. Tego typu dekoracje naszywamy na materiał przed fastrygą. Dopiero gotowy materiał z koronką czy inną ozdobą spinamy szpilkami i fastrygujemy.Życzę Wam wielu udanych maskotek! Obiecuję podzielić się kolejnymi pomysłami w zabawkowym temacie. Pozdrawiam :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz